Logo - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie GdańskimLogo - Ministerstwo Pracy i Polityki SpołecznejLogo - Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE
W STAROGARDZIE GDAŃSKIM

w ramach Programu Osłonowego

„Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego
w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Edycja 2013 r.

realizuje projekt pn.  

„NIE BIJ, NIE KRZYCZ – SŁUCHAJ I ROZMAWIAJ”

W ramach projektu odbędą się następujące rodzaje wsparcia:

  • Zajęcia artystyczno – ruchowe
  • Zajęcia sportowe
  • Warsztaty grupowe z psychologiem
  • Dwudniowe warsztaty edukacyjno-integracyjne (wyjazdowe)
  • Zajęcia indywidualne i warsztaty z psychologiem
  • Warsztaty grupowe z pedagogiem
  • Warsztaty grupowe z doradcą zawodowym

Termin rekrutacji: lipiec 2013 r.

Terminy  zajęć w ramach projektu:  lipiec – grudzień 2013 r.

 

Celem projektu jest zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy poprzez udzielenie pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin dotkniętych i zagrożonych przemocą w rodzinie.

 

Projekt skierowany jest do osób w wieku 12 – 25 lat zamieszkałych na terenie powiatu starogardzkiego.

Zajęcia w ramach projektu są bezpłatne.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO AKTYWNEGO UCZESTNICTWA

 

Projekt – „NIE BIJ, NIE KRZYCZ – SŁUCHAJ I ROZMAWIAJ” – wydarzenia

„Integracja na Zamku”

W dniach 20 – 21 oraz 22 – 23 sierpnia dla 48 osobowej grupy dzieci i młodzieży objętej wsparciem w ramach projektu pn. „Nie bij, nie krzycz – słuchaj i rozmawiaj”, zorganizowany został wyjazd edukacyjno – integracyjny na Zamek w Gniewie. W trakcie pobytu uczestnicy brali czynny udział w zajęciach warsztatowych z psychologiem. Czas wolny wypełniały zabawy integracyjne, zajęcia sportowe oraz bardzo interesujące pokazy „żywej historii” na zamkowym dziedzińcu.

Kliknięcie na miniaturę zdjęcia spowoduje jego powiększenie. Osoby korzystające z czytników ekranu informujemy, że po powiekszeniu zdjecia czytnik może zachowywać sie nieprzewidywalnie.

{gallery}galerie/2013/gniew{/gallery}

„Sport zamiast przemocy”

Od 27 sierpnia dla uczestników projektu „Nie bij, nie krzycz – słuchaj i rozmawiaj” organizowane są zajęcia sportowe na terenie starogardzkiego OSiR. Dużym zainteresowaniem cieszy się ścianka wspinaczkowa oraz mecze piłki nożnej na boisku ze sztuczną murawą. Oprócz tego zaplanowano zajęcia piłki siatkowej, koszykowej i park linowy. Każdy z uczestników z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Kliknięcie na miniaturę zdjęcia spowoduje jego powiększenie. Osoby korzystające z czytników ekranu informujemy, że po powiekszeniu zdjecia czytnik może zachowywać sie nieprzewidywalnie.

{gallery}galerie/2013/sport{/gallery}

„Zajęcia artystyczno – ruchowe”

Zajęcia artystyczno – ruchowe już za nami. We wrześniowe i październikowe wtorki uczestnicy projektu spotykali się na zajęciach plastyczno – tanecznych, mających na celu rozwijanie artystycznych zainteresowań oraz integrację poprzez wspólną zabawę. Różnorodność zajęć, m. in. : malowanie na szkle, elementy bodypainting, karaoke, taniec, zabawy z chustą animacyjną, zdobienie kopert, malowanie i zdobienie koszulek, zabawy ruchowe, prowadzone przez profesjonalnych animatorów, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Możliwość wykazania się kreatywnością i artystyczną fantazją, wywoływała uśmiech na twarzach oraz sprawiła, że nikt z uczestników się nie nudził.

Kliknięcie na miniaturę zdjęcia spowoduje jego powiększenie. Osoby korzystające z czytników ekranu informujemy, że po powiekszeniu zdjecia czytnik może zachowywać sie nieprzewidywalnie.

{gallery}galerie/2013/projekt_nieb/zaj_art_ruch{/gallery}

„Warsztaty z pedagogiem”

Po zajęciach sportowych i artystycznych przyszedł czas na odrobinę nauki. Młodzież wzięła czynny udział w warsztatach z pedagogiem. Tematyka zajęć nawiązywała do umiejętności asertywnego zachowania, wzmacniania samooceny, radzenia sobie z przemocą, cyberprzemocą, przemocą w szkole. Nabycie pewnej praktycznej wiedzy znacznie ułatwia nawiązywanie i utrzymywanie dobrych kontaktów z innymi ludźmi, pozwala nam być sobą w każdej sytuacji, dlatego poruszane zagadnienia bardzo spodobały się uczestnikom. Wierzymy, że pewne przemyślenia na długo zostaną w pamięci młodzieży.

Kliknięcie na miniaturę zdjęcia spowoduje jego powiększenie. Osoby korzystające z czytników ekranu informujemy, że po powiekszeniu zdjecia czytnik może zachowywać sie nieprzewidywalnie.

{gallery}galerie/2013/projekt_nieb/warsztat_pedagog{/gallery}

„Psycholog – nie taki straszny …”

Przez cały okres trwania projektu „Nie bij, nie krzycz – słuchaj i rozmawiaj” do dyspozycji młodzieży jest psycholog, gotowy do spotkania w dogodnym dla uczestnika terminie. Każdy ma możliwość spotkania zarówno indywidualnego jak i grupowego podczas warsztatów. Zajęcia psychologiczne pozwalają na „zajrzenie w głąb siebie” co może ułatwić radzenie sobie z codziennymi problemami, mobilizują do zastanowienia się nad sobą, nad swoim zachowaniem. Serdecznie zachęcamy do spotkania z psychologiem każdego uczestnika projektu.

17.12.2013 – Uroczyste zakończenie projektu

W dniu 17.12.2013 r. w Starostwie Powiatowym odbyło się uroczyste zakończenie projektu, mającego na celu zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” zrealizowało projekt pn. „Nie bij, nie krzycz – słuchaj i rozmawiaj”. Na ten cel przeznaczono 55 tys. zł., z czego 44 tys. zł. pozyskano z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (na drodze otwartego konkursu). Projekt skierowany był do 48 osób w wieku 12 – 25 lat zamieszkałych na terenie powiatu starogardzkiego.

Zjawisko przemocy, nie tylko domowej jest coraz poważniejszym problemem dotykającym nas wszystkich. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży ogromnym zagrożeniem stała się tzw. cyberprzemoc, czyli ta z wykorzystaniem Internetu, telefonów komórkowych czy portali społecznościowych. Nasz projekt miał na celu wyuczenie umiejętności bronienia się także przed tego typu zagrożeniem. Wszyscy mamy prawo do walki o swoje dobro i bezpieczeństwo.

Wszystkim uczestnikom oraz ich rodzinom dziękujemy za czynny udział w zajęciach zorganizowanych w ramach projektu.